VALORANT Yeni Oyuncu Rehberi

VALORANT Yeni Oyuncu Rehberi

VALORANT'a yeni başlayan acemiler için rehber burada! Vereceğimiz taktikler sayesinde oyuna daha hızlı alışabilir ve yükselmeye başlayabilirsiniz.

VALORANT

VALORANT, Riot Games tarafından 2 Haziran 2020'de resmi olarak piyasaya sürüldü. Birincil şahıs nişancı yani FPS türünde olan bu oyunda en önemli unsur taktikler. İyi taktikçiler günün sonunda hep kazanan tarafta olur. Sizde kazanan tarafta olmak isteyen acemi bir VALORANT oyuncusuysanız bu makalemiz tam size göre! Bu rehber sayesinde daha iyi VALORANT oynamak için ipuçları alacak ve kendinize gelişimi hissedeceksiniz.


1- Kendinize en uygun ajanı seçin

VALORANT'ta tam 15 farklı ajan bulunuyor, her ajanın da bir rolü bulunuyor. 15 ajanın hangi rollerde olduğunu sizlerle paylaşacağız.

Kontrol uzmanı

VALORANT'ta kontrol uzmanlarının görevi alan savunmak veya alan yararken yardımcı olmaktır.

 • Viper
 • Brimstone
 • Omen
 • Astra


Gözcü

VALORANT'ta gözcülerin görevi takım arkadaşlarına avantaj sağlamaktır. Bu avantajı görüş vererek, can basarak veya onları yeniden canlandırarak sağlayabilirler.

 • Sage
 • Killjoy
 • Cypher


Öncü

VALORANT'ta öncülerin görevi saldırı tarafındayken rakibin yerini ortaya çıkarmak veya takımın kolay bir giriş yapmasını sağlamaktır.

 • Sova
 • Breach
 • Skye


Düellocu

Düellocular VALORANT'ta oynaması en zevkli ajanlardır. Agresif yetenek setleri sayesinde rakiplerinize zor anlar yaşatabilir ve çok fazla skor toplayarak oyundan aldığınız zevki ikiye katlayabilirsiniz. Genel görevleri saldırı ve savunma aşamasında olabildiğince fazla skor toplamaktır.

 • Jett
 • Raze
 • Phoenix
 • Reyna
 • Yoru


VALORANT Yeni Oyuncu Rehberi


2- Her zaman koşmayın, sessizlik önemlidir

FPS oyunlarında ses kasmak rakibinizin yerini tespit edebilmek açısından çok önemlidir. VALORANT oynamak istiyorsanız iyi bir kulaklığınız olmalı. Bu kulaklık sayesinde ses kasarak rakibinizin yerini kolayca tahmin edebilir ve buna göre pozisyon alabilirsiniz. Aynı şekilde rakibiniz de sizi ayak seslerinizden kolayca tespit edebilir. Rakiplerinize kolay bir şekilde yem olmak istemiyorsanız SHIFT tuşuna bastıktan sonra sessizce yürüyebilirsiniz. Bu sayede düşmanlarınız ayak sesinizi duyamayacak ve onları gafil avlama şansınız olacak.


3- Kalkan satın alın

Saldırı ve savunma aşamasında her zaman kalkan aldığınızdan emin olun. Eğer paranız hem kalkan hem silah almaya yetmiyorsa o elde ekonomi yapın ve hiçbir şey satın almayın. Sonraki elde satın alacağınız silah ve tam kalkan ile birlikte gücünüzün zirvesinde olacaksınız.


4- İletişim çok önemli

Birincil şahıs nişancı (FPS) oyunlarında iletişim olmazsa olmazdır. Takım arkadaşlarınızla iyi iletişim kurmanız gerekiyor. Örneğin round başı silah alıp almayacağınızı takım arkadaşlarınızla konuşun. Veya saldırı yaparken yapacağınız hamleleri takım arkadaşlarınıza önceden bildirin. Bu durum organize hareket etmenizi sağlayacak ve sizi galibiyete götürecek.


5- Ateş ederken koşmayın

Bu acemilerin en çok yaptığı hatadır. Asla yürürken veya koşarken ateş etmeyin. Ateş etmeden önce karakterinizi sabitleyin ve kafaya nişan alarak sıkmaya başlayın. Hatta VALORANT ile yakından uzaktan bile bir alakanız bulunmuyorsa ateş etmeden önce CTRL tuşuyla birlikte çömelin. Çömelmek isabet oranınızı daha da arttıracak ve başarılı bir vuruş yapmanıza yardımcı olacaktır.


6- Ekonomi!

Ekonomi yönetimini çok iyi öğrenmeniz gerekiyor. Her el başında kredinizi kontrol etmeden bilinçsizce alışveriş yapmayın. Takım arkadaşlarınızın kredisini kontrol edin, hem silah hem kalkan alacak krediniz olduğunda satın alın ve rakibinize güçlü şekilde saldırın!


VALORANT oynarken silah kaplaması satın almak istiyorsanız hesabınızda VALORANT Points bulunmalı. VALORANT Points'e %10 indirimli şekilde ulaşmak için doğru adrestesiniz. Hemen bu linke tıklayın ve ucuza VALORANT VP satın alın.


VALORANT Yeni Oyuncu Rehberi


Önceki Haber
Valorant Yeni Sinematiğini Yayınladı

Valorant Yeni Sinematiğini Yayınladı

2 yıl önce 4 dk okuma süresi

Yansımalar SinematiğiYayınlanan sinematiğin başında daha önceki sinematikten Jett vs Phoenix savaşından sonrası geçmekte ve Ajanların yarattığı yıkım sonucu İtalya'da büyük bir felaket yaşanıldığı söylenilmekte çıkan haberlerde. Sinematiğin ortalarına doğru gidecek olursak Killjoy Spike'ı durdurmak için görev aldığı gösterilmektedir ve gelen uçakla birlikte bölgeye Viper ve Phoenix'te katıldı. Bu olayın ardından Killjoy Spike'ı durdurmak için bir yol bulurken yaklaşan tehdidin farkına varamıyor

Sonraki Haber
VALORANT Sezon 2 Bölüm 2'nin En İyi Kaplamaları

VALORANT Sezon 2 Bölüm 2'nin En İyi Kaplamaları

2 yıl önce 6 dk okuma süresi

VALORANTRiot Games'in FPS oyunu VALORANT'ı oynamak tamamen ücretsiz. Oynaması ücretsiz oyunlarda sıkça görüldüğü üzere VALORANT'ta da bazı oyun içi satın alınabilen ürünler bulunuyor. Bu ürünler hiçbir şekilde sizi diğer oyuncuların önüne geçirmiyor, sadece görünümü değiştiriyor. Bunlara örnek verecek olursak silah kaplamaları, uğurlar, kartlar, Battle Pass gibi hediye sistemlerini söyleyebiliriz.Bu ürünler VALORANT Points adı verilen oyun içi para birimiyle satın alınabiliyor. VALORANT Points'l

En son yorumlar
Bu haber için yapılmış hiçbir yorum bulunmuyor.

Bu yorum alanı kalbiniz kadar temiz. Bir yorum bırakmak ister misiniz ?